Ofiar Katynia 34 A  (32) 264 50 44   parafiastrzemieszyce@gmail.com A A A  

WIELKI PIĄTEK Z ABP. ADRIANEM W NASZEJ BAZYLICE

niedziela, 31-03-2024 | dodał: tekst i zdjęcia: Mikołaj Wójtowicz


O potrzebie wdzięczności i oddania mówił abp Adrian Galbas w Bazylice Mniejszej Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej - Strzemieszycach Wielkich. Przewodniczył tam wielkopiątkowej Liturgii ku czci Męki Pańskiej oraz wygłosił kazanie.

Arcybiskup na początku życzył wszystkim, aby odczytany Opis Męki Pańskiej spowodował przemianę serca – by serca przemieniły się z serc niewierzących w wierzące oraz z serc wierzących w wierzące jeszcze bardziej. Zachęcił również do budowania w sobie postawy wdzięczności. Dodał, że trudno jest się przyznać przed innymi do najmniejszej nawet winy.

Do tego, że zrobiliśmy coś złego, że jakoś się nie sprawdziliśmy, że skłamaliśmy, że coś ukradliśmy, że byliśmy niewierni, nieczyści, ba: że nie wywiązaliśmy się z jakiegoś zadania, czy zmarnowaliśmy jakieś otrzymane od innych konkretne dobro. Jak Adam w raju mówimy: to nie ja – to ona, wskazując na Ewę (por. Rdz 3,12), jak Ewa powtarzamy: to nie ja – to on – wskazując na węża (por. Rdz 3,13) – powiedział abp Adrian Galbas.

Dodał, że jako ludzie mamy w zwyczaju „zwalać naszą winę na drugich, na sytuacje, na świat, na struktury, na czasy, w których żyjemy, pandemię i na postpandemię”.

I oto Jezus Chrystus, całkowicie niewinny, bierze na siebie winę nas wszystkich. On, który nie popełnił żadnego grzechu (por. 1 P 2,22), z wysokości krzyża zwraca się do Ojca mówiąc: Ojcze, oni już są czyści od winy. Winny jestem ja! I w ten sposób odblokowuje nam drogę do nieba, którą sami sobie zatarasowaliśmy naszymi grzechami. „Krzyż to jest jedyna i prawdziwa drabina do raju, powie św. Róża z Limy, poza nim nie ma innej, by wstąpić do nieba” – tłumaczył administrator apostolski diecezji sosnowieckiej.

Wskazał również na słowa „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28). Zachęta ta dotyczy mało wierzących i tych, którzy wierzą mocno, zarówno tych, co już się wyspowiadali, jak i tych, którzy jeszcze nie, małżonków i rozwodników, dzieci i starszych.

Podkreślił także konieczność dania Jezusowi władzy nad swoim sercem.

- Ten wszechmocny Chrystus, który ma wszelką władzę na niebie i ziemi, władzy nad naszym sercem nie chce zagarnąć wbrew nam, chce ją otrzymać od nas. (…) Podejdź więc dziś do krzyża i powiedz: „Panie Jezu, Ty jesteś moim królem, królem mojego serca, w wolności, daję Ci władzę nad moim sercem, uporządkuj je według twojej woli”. I powtarzaj to każdego dnia. „Ponieważ codziennie jestem chory, mówił św. Augustyn, codziennie potrzebuję lekarza”. Ponieważ codziennie nasze serce jest zagrożone rozmaitym uwiedzeniem i niewolą, codziennie potrzeba oddawać władzę nad nim Temu, który jest Królem.

Arcybiskup zaznaczył, że owocem takiego podejścia może być stopniowe upodabnianie się naszego serca i życia do Najświętszego Serca Jezusa. Daje to możliwość kierowania się w sprawach małych i wielkich Bożą logiką i prawdą.

Całość Liturgii składała się z liturgii słowa, adoracji krzyża, komunii świętej oraz procesji do grobu pańskiego. To jedyny dzień w roku, kiedy nie sprawuje się Eucharystii.

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach Wielkich została ustanowiona 10 lutego 1911 r. przez biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego. Terytorialnie wydzielona została z parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Gołonogu.

tekst i zdjęcia: Mikołaj Wójtowicz

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać w każdym czasie. Polityka Prywatności    Informacje o cookies

ROZUMIEM